Универзитет у Нишу, Природно-математички факултет
   Документација за акредитацију студијских програма

   Департман за географију

   Мастер академске студије

   Географија

Јелисавета Тодоровић

Студијски програм: Географија, мастер академске студије

Назив предмета: Психологија

Наставник: Јелисавета Тодоровић

Статус предмета: обавезни

Број ЕСПБ: 7

Услов: нема услова

Циљ предмета
Студенти треба да упознају основе психологије као науке (предмет и методе), њен развој и допринос упознавању човека и његових психичких функција. Циљ предмета је да упознавање са когнитивним процесима, са развојем и природим мишљења и врстама и стратегијама учења, упознавање са теоријама емоционалног развоја и њиховим значајем за развој личности у целини. Поред тога циљ курса је да упозна студенте са развојним карактеристикама деце и омладине, као и улогом породице и школе у развоју. Програмом је предвиђено и упознавање са карактеристикама  и потребама деце са сметњама и тешкоћама у развоју и са појмом инклузије у образовању.

Исход предмета
Студенти треба да разумеју повезаност психичког развоја деце и омладине са непосредним окружењем у породици и школи, да познају и разумеју емоционални, социјални и интелектуални развој деце и омладине, познају и развијају различите врсте мотивације за учење, да мобилише и развија капацитет ученика, да знају и разумеју физичке, емоционалне, когнитивне и културен разлике међу ученицима, разумеју важност сарадње са родитељима и другим партнерима у васпитно-образовном процесу, поседују знања о техникама успешне комуникације.

Садржај предмета
Теоријска настава
1. упознавање са историјским почецима психологије и одређењем научног предмета и метода 2. упознавање са интроспективним методама и методама спољашњег посматрања 3. недостаци и природа интроспекције, 4. психологија опажања (структурализам и гешталт психологија), 5.појам врсте и стратегије учења (бихевиоризам), 6. памћење, заборављање и трансфер учења, 7. мишљење и стадијуми у развоју мишљења (Пијажева теорија и теорија Виготског), 8. интелигенција (рационална, емоционална и социјална), дефиниција структура и мерење, 9. емоционални развој личности (психоанализа и теорија привржености) и значај емоција за ментално здравље, 10. мотивација, природа, врсте мотива, хијерархија мотива, мотиви интелектуалног рада, 11. социјализација личности улога породице и школе, васпитање и васпитни стилови, сарадња породице и школе, 12. критеријуми за разликовање нормалног и патолошког у детињству и младости, деца са специфичним развојним тешкоћама, 13. интелектуални, емоционални и морални развој у адолесценцији и формирање идентитета, 14. Појам инклузије у образивању, 15. евалуација 
Практична настава:Вежбе, Други облици наставе, Студијски истраживачки рад

Литература

  1. Славољуб Радоњић (2002): Увод у психологију, Београд, Завод за уџбенике и настана средства, стр. 7-148 и 169-196
  2. Јелисавета Тодоровић (2005): Васпитни стилови родитеља и самопоштовање адолесцената, Ниш, Просвета, стр. 12-112
  3. Бергер Јосип, Сулејман Хрњица и Биро Миклош (1990). Клиничка психологија, Београд, научна књига, стр 133-170
  4. Никола Рот и Славољуб Радоњић (2010). Психологија, уџбеник за други разред гимназије, стр. 39-236

Број часова активне наставе

Теоријска настава: 3

Практична настава: 1

Методе извођења наставе
предавања, дискусије, дебате, семинарски

Оцена знања (максималан број поена 100)

Предиспитне обавезе

Поена

Завршни испит

Поена

Активност у току предавања

15

Писмени испит

30

Практична настава

 

Усмени испит

30

Колоквијум-и

20

 

 

Семинар-и

5