Универзитет у Нишу, Природно-математички факултет
   Документација за акредитацију студијских програма

   Департман за географију

   Мастер академске студије

   Географија

Туризам и заштита животне средине

Студијски програм: Туризам, мастер академске студије

Назив предмета: Туризам и заштита животне средине

Наставник: Ђекић  Л. Татјана

Статус предмета: Обавезан

Број ЕСПБ: 3

Услов: Нема услова

Циљ предмета
Основни циљ предмета представља упознавање студената са међусобном условљеношћу туризма и заштите животне средине, односно расту значаја стања животне средине за успешно и дугорочно туристичко привређивање. Сагледавање елемената међусобне зависности туризма и квалитета животне средине. Проширивање постојећих и стицање нових знања у областима туризма, животне средине и одрживог развоја, разумевање њихове међузависности као и значаја који туризам и животна средина имају у свеукупном одрживом развоју.

Исход предмета
Оспособљавање студената за разумевање суштинских питања, веза и закономерности међусобног односа туризма и животне средине. Усвајање знања о значају заштите животне средине за стабилно и дугорочно туристичко привређивање, са посебним акцентом на мерама заштите туристичког простора. Разумевање и овладавање знањима и међузависности стратегије одрживог развоја туризма. Изградња компетенција студената за адекватно вредновање стања животне средине  при доношењу одлука о пројектима развоја туризма.Оспособљавање студената дa уводе теоријске норме одрживог развоја у праксу туристичке делатности.

Садржај предмета
Теоријска настава
Појам и принципи заштите животне средине и одрживог развоја. Глобални проблеми заштите животне средине; Елементи, циљеви и средства политике заштите животне средине. Политика заштите животне средине у Србији и ЕУ; Међуусловљеност туризма и животне средине. Утицаји туризма на животну средину. Инструменти и мере за усклађивање односа туризма и заштите животне средине. Значај животне средине за одрживи развој туризма.  Инструменти заштите животне средине. Индикатори квалитета животне средине. Аспекти животне средине у туристичким активностима и процесима. Развој туризма у заштићеним областима. Туризам и капацитет животне средине.  Појам, генеза и еволуција концепта одрживог развоја. Заштита природне и социо-културне средине у функцији одрживог развоја. Појам, значај, теоријско утемељење одрживог туризма; Принципи и предности одрживог туризма; Мере и инструменти за управљање одрживим туризмом. Досадашња искуства одрживог развоја туризма у Србији и свету; Проблеми и перспективе примене концепта одрживог туризма. Национални паркови. Природни резервати. Заштићене врсте. Стање животне средине  Србије.
Практична настава: Вежбе, Други облици наставе, Студијски истраживачки рад
Оспособљавање за примену савремене аналитичке опреме и програма (уз израду семинарских радова и пројеката, претраживање интернета и др. база података). Упознавање са делокругом рада и законским ингеренцијама институција које се баве - у целини или једним делом - заштитом животне средине или туризмом.

Литература
1.Кићовић, Д. М., Јакшић, П., Кићовић, Д.Т. (2012): Основе заштите и унапређења животне средине. Универзитет у    Приштини са сед. у Кос Мит. и ВТШ струк. студ, Београд,  Косовска Митровица и Београд
       2.Јовичић Д. (2006): Туризам и простор, ТОН-плус, Београд;
3.Јовичић Д. (2000): Туризам и животна средина – концепција одрживог туризма, Задужбина Андрејевић, Београд;

Број часова активне наставе

Теоријска настава: 2

Практична настава:1

Методе извођења наставе
Метода излагања; Метода разговора; Илустративно-демонстрациона; Метода дискусије

Оцена знања (максималан број поена 100)

Предиспитне обавезе

Поена

Завршни испит

Поена

Активност у току предавања

5

Писмени испит

 

Практична настава

 

Усмени испит

45

Колоквијум-и

40

 

 

Семинар-и

10