Универзитет у Нишу, Природно-математички факултет
   Документација за акредитацију студијских програма

   Департман за географију

   Мастер академске студије

   Туризам

Француски језик II

Студијски програм: Туризам, мастер академске студије

Назив предмета: Француски језик II

Наставник: Селена Станковић

Статус предмета: Изборни

Број ЕСПБ: 6

Услов: нема услова

Циљ предмета
Утврђивање и проширивање градива, уз продубљивање морфолошке и синтаксичке структуре и даље обогаћивање вокабулара јединицама из општег речника, а посебно из области туризма и географије. На овом степену учења француског језика, уз консолидовање претходно стечених знања, студенти треба да се у већој мери осамостале и у усменом и у писаном начину изражавања. Даље развијање све четири језичке вештине.

Исход предмета
Способност студената да владају француским језиком у довољној мери да могу правилно да читају, разумеју и да преводе једноставније текстове из области туризма и географије. Такође, способност студената да у различитим ситуацијама комуницирају на (стандардном) француском језику. Владање превиђеном лексиком. Познавање елемената француске културе и цивилизације везаних за свакодневни и културни живот Француза. 

Садржај предмета
Теоријска настава
Карактеристике француског глаголског система; глагол као морфолошка и синтаксичка категорија. Транзитивност и интразитивност глагола. Помоћни, модални, униперсонални, повратни глаголи. Основе синтаксе глагола. Конјугација глагола. Промена глагола са avoirи être. Глаголски начини: облици (indicatif, subjonctif, conditionnel, impératif, participe, infinitif) и употреба. Глаголска времена и слагање времена. Глаголска стања: актив и пасив. Повратни глаголи: промена и карактеристике. Модалитети глагола: афирмација, негација и интерогација. Синтакса реченице. Лексика. Испит подразумева усмено полагање уз претходно урађен и одбрањен семинарски рад.
Практична наставa(Вежбе)
Часови вежби организовани су кроз различита језичка вежбања која имају за циљ утврђивање и примену знања и вештина стечених на часовима предавања, као и проширење лексике и распознавање различитих регистара у језику.

Литература
1. A. Monnerie-Goarin, É. Siréjols: Champion 2, Méthode de français, CLE International, 2002.
2. В. Драшковић: Граматика француског језика за основну школу, Завод за уџбенике и наставна средства, Београд 1979.
3. М. Папић: Граматика француског језика, Завод за уџбенике и наставна средства, Београд 1984.
4. S. A. Jovanović i saradnici: Savremeni francusko-srpskohrvаtskirečnik sa gramatikom, Prosveta, Beograd 1991.
5. S. A. Jovanović i saradnici: Savremeni srpskohrvаtsko-francuskirečnik, Prosveta, Beograd 1993.
6. П. Половина и Р. Чулајевић: Речник француског језика за основну школу, Завод за уџбенике и наставна средства, Београд 1982. 

Број часова активне наставе

Теоријска настава: 2

Практична настава: 2

Методе извођења наставе
Вербално-текстуална метода (монолошка, дијалошко-монолошка, дијалошка), текстуална, комуникативна метода, демонстративна, у паровима и групама, уз примену превођења и граматичке анализе текстова. Теоријска настава кроз предавања.

Оцена знања (максималан број поена 100)

Предиспитне обавезе

Поена

Завршни испит

Поена

Активност у току предавања

10

Писмени испит

/

Практична настава

10

Усмени испит

40

Семинарски рад

40