Универзитет у Нишу, Природно-математички факултет
   Документација за акредитацију студијских програма

   Департман за географију

   Мастер академске студије

   Туризам

Заштита животне средине

Студијски програм: Географија, мастер академске студије

Назив предмета: Заштита животне средине

Наставник: Ђекић Л. Татјана

Статус предмета: Обавезни

Број ЕСПБ: 9

Услов: Нема услова

Циљ предмета
Стицање теоријских и практичних знања из области животне средине. Упознавања студената са узроцима и начинима загађења животне средине и савременим методама превенције, техникама и могућностима заштите и санације загађења. Упознавање и изучавање међународних правила понашања у области животне средине.

Исход предмета
Студенти ће бити oспособљени за уочавање и препознавање општих и специфичних појава и проблема у животној средини и њихово интегрално сагледавање; oспособљени за одрживо решавање проблема у животној средини; оспособљени да разумеју основне принципе регулисања области животне средине на међународном и републичком нивоу; oспособљени за тимски рад и преношење знања.

Садржај предмета
Теоријска настава:
Дефиниције, основни принципи и историјат изучавања заштите животне средине. Значај антропогеног фактора за загађивање и заштиту животне средине. Загађивање ваздуха. Заштита ваздуха од загађивања. Загађивање вода. Заштита вода од загађивања. Загађивање земљишта. Заштита земљишта од загађивања. Радиоактивно загађивање и заштита. Производња хране и животна средина. Бука и заштита од буке. Алтернативна енергетика. Анализа биодиверзитета. Анализа геодиверзитета. Процеси и отпадне материје; карактеризација и категоризација отпада; управљање опасним отпадом. Систем праћења загађивања животне средине (мониторинг систем). Анализа и оцена еколошког ризика. Ревитализација и рекултивација животне средине. Одрживи развој и нове технологије заштите животне средине. Перспективе одржања  глобалне равнотеже у  природи. Законска регулатива и међународни документи о заштити животне средине. Национални паркови. Природни резервати. Заштићене врсте. Стање животне средине  Србије.
Практична настава:
Вежбе, Други облици наставе, Студијски истраживачки рад
Оспособљавање за примену савремене аналитичке опреме и програма (уз израду семинарских радова и пројеката, претраживање интернета и др. база података). Упознавање са делокругом рада и законским ингеренцијама институција које се баве - у целини или делимично - заштитом животне средине. Упознавање са методама процене квалитета и процене ризика животне средине.

Литература

  1. Кићовић, Д. М., Јакшић, П., Кићовић, Д.Т. (2012): Основе заштите и унапређења животне средине, Универзитет у Приштини са сед. у Кос. Митровици И ВТШ струк студ, Београд, Косовска Митровица и Београд
  1. Љешевић М.А. (2002): Животна средина, Географски факултет, Београд.

Број часова активне наставе

Теоријска настава: 3

Практична настава: 3

Методе извођења наставе
Предавања (трансмисиона и смислена вербална рецептивна настава), интерактивна настава (рад у групама студената, тимска настава), практична настава, консултације (кабинетска настава).

Оцена знања (максималан број поена 100)

Предиспитне обавезе

Поена

Завршни испит

Поена

Активност у току предавања

5

Писмени испит

 

Практична настава

 

Усмени испит

45

Колоквијум-и

40

 

 

Семинар-и

10