Универзитет у Нишу, Природно-математички факултет
   Документација за акредитацију студијских програма

   Департман за рачунарске науке

   Основне академске студије

СТАНДАРД 6 : КВАЛИТЕТ, САВРЕМЕНОСТ И МЕЂУНАРОДНА УСАГЛАШЕНОСТ СТУДИЈСКОГ ПРОГРАМА

Студијски програм је усклађен са савременим светским токовима и стањем струке, науке и уметности у одговарајућем образовно-научном, односно уметничко-образовном пољу и упоредив је са сличним програмима на иностраним високошколским установама, а посебно у оквиру европског образовног простора.

Опис

Рачунарске науке су, као што је то опште познато, једна од најпропулзивнијих савремених научних области. Самим тим наставни планови и програми студија из ове области треба да су у процесу сталне провере и иновације. У новије време од велике помоћи у дефинисању оваквог типа студија су документи издати од стране водећих међународних организација из ове области – IEEE-CS (Institute of Electrical and Electronics Engineers – ComputerSociety) и ACM (Association for Computing Machinery). Ради се о документ-има “Computing Curricula 2001 – Computer Science”, његовој ревизији “Computer Science Curriculum 2008“, и “Computing Curricula 2005”, који су публиковани као књиге упутстава за израду студијских програма у области рачунарских наука. Ти документи су у великој мери коришћени приликом израде овог студијског програма. Садржај предмета који су неопходни за евентуално извођење наставе у основним и средњим школама креиран је у складу са препорукама из докумената “K–12 Computer Science Standards – Revised 2011”, који је публиковало међународно удружење CSTA (Computer Science Teachers Association), и “Com-puter Science: A Curriculum for Schools”, који су израдили BCS (British Computer Society), Microsoft, Google и Intellect. Такође, коришћена су и искуства других институција која имају дужу традицију у извођењу на-ставе из области рачунарских наука, уз сагледавање специфичности наше институције.

Евиденција:  Прилог 6.1,6.2,6.3.  Документација о најмање три акредитована инострана програма, са којим је програм усклађен
                          Прилог 6.4  Препоруке или усклађеност са одговарајућим добром праксом у европским институцијама