Прилог 7.3 - Услови уписа студената (извод из Статута институције, или други документ)

Члан 50.

Делатност високог образовања остварује се кроз академске и струковне студије на основу одобрених, односно акредитованих студијских програма за стицање високог образовања. На академским студијама изводи се академски студијски програм, који оспособљава студенте за развој и примену научних, стручних достигнућа. На струковним студијама изводи се струковни студијски програм, који оспособљава студенте за примену знања и вештина потребних за укључивање у радни процес.

Студије првог степена су:

a) основне академске студије;

б) основне струковне студије .

Студије другог степена су:

a) дипломске академске студије - мастер;

б) специјалистичке струковне студије;

в) специјалистичке академске студије.

Студије трећег степена су докторске академске студије.

Члан 51.

У прву годину студија првог степена може се уписати лице које има средње образовање у четворогодишњем трајању. Кандидат који конкурише за упис у прву годину студија првог степена полаже пријемни испит из следећих предмета:

на Одсеку за математику и информатику из математике, -

на Одсеку за физику из физике, -

на Одсеку за хемију из хемије, -

на Одсеку за биологију са екологијом из биологије, и –

на Одсеку за географију из географије.

Пријемни испит обухвата програмске садржаје који су изучавани у средњој школи у четворогодишњем трајању.

Редослед кандидата за упис у прву годину основних студија утврђује се на основу општег успеха постигнутог у средњем образовању и резултата постигнутог на пријемном испиту.

Факултет саставља ранг листу пријављених кандидата и доставља је Универзитету.

Универзитет сачињава јединствену ранг листу пријављених кандидата, а право на упис стиче кандидат који је на ранг листи рангиран у оквиру броја студената из члана 52. овог Статута.

Члан 52.

На прву годину студија првог степена може се без пријемног испита уписати:

a)Кандидату који има положену општу матуру, уместо пријемног испита вреднују се резултати опште матуре, у складу са општим актом самосталне високошколске установе.

б) лице које има стечено високо образовање у трајању од најмање три године;

в) кандидат који је као ученик средње школе освојио једну од прве три награде на републичком такмичењу које организује Министарство просвете и спорта, односно једну од прве три награде на међународном такмичењу, из одговарајуће области.

г) лице коме је престао статус студента због исписивања са студија из члана 64. став 6. тачка 2. овог Статута, ако је претходно положило све прописане испите на истом студијском програму на првој години студија, односно ако је остварило 60 ЕСПБ бодова.

Кандидатима из става б, в и г овог члана вреднује се пријемни испит са максималним бројем бодова.