Стандард 1. Структура студијског програма

 

Студијски програм садржи елементе утврђене законом.

 

Опис структуре и садржаја студијског програма са методама извођења наставе (највише 500 речи)

 

Студијски програм Примењена математика, дипломске академске студије,  траје 2 године (120 ЕСПБ бодова). Сви предмети су једносеместрални. Настава се организује кроз предавања и вежбе. Предавања изводе наставници Факултета, а вежбе изводе наставници или сараднци факултета.

 

Методе извођења наставе јесу:  фронтала и интерактивна за предавања,  а за часове вежби фронтална, интерактивна, групна и индивидуална.

 

Сви предмети су једносеместрални, са фондом часова 3+2 недељно, и сви носе 7.5 ЕСПБ бодова.

Студент је у обавези да положи 14 предмета, као и да уради студијски истрађивачки рад, и одбрани дипломски рад (завршни рад).

 

Студијски програм Примењена математика образује стручњаке у области примене математике у финансијама, и примене математике у физици и сродним наукама. Стога су предмети организовани у два модула:

 

  1. Математика у финансијама
  2. Математика у физици

 

Један предмет је заједнички и обавезни за оба модула. Четири предмета су заједничка и изобрна на оба модула.

 

Модул Математика у финансијама садржи обавезне и изборне предмете који су специфични за примену математике у финансијама. Ако се студент определи за овај модул, онда је у обавези обавези да положи 9 обавезних и 5 изборних предмета. Полагањем изборних предмета студент остварује 37.5 ЕСПБ бодова, што је 31.25% од укупног броја ЕСПБ бодова на студијском програму. На свакој позицији изборног предмета студент бира један предмет од понуђена два предмета. Изборни предмети на истој позицији имају исти недељни фонд часова и носе исти број ЕСПБ бодова.

 

 

Модул Математика у физици садржи обавезне и изборне предмете који су специфични за примену математике у физици и сродним наукама. Ако се студент определи за овај модул, онда је у обавези да положи 8 обевзних и 6 изборних предмета. Полагањем изборних предмета студент остварује 45 ЕСПБ бодова, што је 37.5% од укупног броја ЕСПБ бодова на студијском програму.  На свакој позицији изборног предмета студент бира један предмет од понуђена два предмета. Изборни предмети на истој позицији имају исти недељни фонд часова и носе исти број ЕСПБ бодова.

 

У случају избора било ког модула, студент остварује 5 ЕСПБ бодова  студијским истраживачким радом, и на крају 10 ЕСПБ бодова студент остварује израдом и одбраном дипломског рада (завршног рада).

 

Студенту се даје могућност да 20 ЕСПБ бодова (у оквиру квоте ЕСПБ бодова намењених изборним предметима) може остварити полагањем предмета са било ког другог студијског програма дипломских академских  студија које се рализују на Природно-математичком факултету у Нишу. Једино ограничење је да се студенту не дозвољава избор сличних предмета по садржају. Веће Одсека за математику и информатику разматра и решава захтеве студената у вези са овим питањем.

 

 

Студијски истраживачки рад представља индивидуални рад студента, под надзором ментора за израду дипломског рада. Предвиђено је да ментор обезбеди тему, као и материјал из одређене области математике (поглавља у књигама, научни радови везани за дату тему). Студент је дужан да изучи достављени материјал, и да склопи све достављене садржаје у једну целину. Специјалистички рад је у вези са једним од два изабрана модула: Математика у финансијама, или Математика у физици.

 

Дипломски рад подразумева систематизацију знања студента у једној од области примењене математике: математичке методе у финансијама, или математичке методе у физици.  Израдом и одбраном дипломског рада студент доказује да је у потпуности усвојио принципе математичког размишљања, и да је у стању да презентује знање из примена математике другим лицима, нестручним за математику.

 

Дозвољен је прелаз са сродног студијског програма на дипломске академске студије Примењена математика. Веће Одсека за математику и информатику разматра и решава захтеве студената у вези са овим питањем.

 

 

 

 

Евиденција:

Публикација установе (у штампаном или електронском облику, сајт институције)- Прилог 1.1

www.pmf.ni.ac.yu   www.pmf.ni.ac.yu/akreditacija