Универзитет у Нишу, Природно-математички факултет
   Документација за акредитацију студијских програма

   Департман за географију

   Основне академске студије

Француски језик

Студијски програм: Географија

Назив предмета: Француски језик

Наставник: Селена Станковић

Статус предмета: Изборни

Број ЕСПБ: 6

Услов: нема услова

Циљ предмета
Развијање граматичке, лексичке и комуникативне компетенције студената и развој све четири језичке вештине. Упознавање студената са морфолошким карактеристикама и синтаксичким функцијама именица, детерминатива, описних придева, заменица и прилога, као и са осталим непроменљивим речима. Упознавање са синтаксичким законитостима глагола у француском језику, те обогаћивање њиховог вокабулара јединицама из општег речника, а све то ради оспособљавања студената за комуникацију на плану говорног и писаног кода, као и за служење стручном литературом на француском језику уз употребу речника и осталих приручника. Тежиште наставе је на стицању комуникативне компетенције.

Исход предмета
Способност студената да владају француским језиком у довољној мери да могу правилно да читају, разумеју и преводе једноставније текстове чији је садржај слика свакодневног живота у Француској. Такође, способност студената да у различитим ситуацијама комуницирају на (стандардном) француском језику. Владање превиђеном лексиком. Познавање основних елемената француске културе и цивилизације везаних за свакодневни и културни живот Француза. 

Садржај предмета
Теоријска настава
Фонетика и правила читања; ортографија. Морфологија и синтакса речи; врсте речи. Именице: морфолошке одлике (род и број), синтаксичке позиције и функције; сложене именице. Детерминативи: класификација (члан: врсте, облици, употреба; показни, присвојни, упитни и неодређени детерминативи, основни и редни бројеви), род и број. Описни придеви: морфолошке одлике, компарација, синтаксичке позиције и функције. Заменице: класификација (личне: ненаглашене и наглашене; показне, присвојне, упитне, релативне и неодређене, прилошке заменице enи y), морфолошке одлике и синтаксичке функције. Прилози: класификација (прилози за време, место, начин, количину, за афирмацију и негацију, упитни прилози), компарација и синтаксичке функције. Остале непроменљиве речи: врсте (предлози, везници, узвици) и употреба. Глаголи: основне карактеристике; презент (индикатива и императива), прошло време (le passé composé), имперфекат индикатива, блиско будуће време (le futur proche), презент кондиционала (појединих глагола). Испит се састоји из писменог (колоквијуми) и усменог дела.
Практична наставa(Вежбе)
Часови вежби организовани су кроз различита језичка вежбања која имају за циљ утврђивање и примену знања и вештина стечених на часовима предавања, као и проширење лексике и распознавање различитих регистара у језику.

Литература
1. A. Monnerie-Goarin, É. Siréjols: Champion 1, Méthode de français, CLE International, 2001.
2. В. Драшковић: Граматика француског језика за основну школу, Завод за уџбенике и наставна средства, Београд 1979.
3. М. Папић: Граматика француског језика, Завод за уџбенике и наставна средства, Београд 1984.
4. S. A. Jovanović i saradnici: Savremeni francusko-srpskohrvаtskirečnik sa gramatikom, Prosveta, Beograd 1991.
5. S. A. Jovanović i saradnici: Savremeni srpskohrvаtsko-francuskirečnik, Prosveta, Beograd 1993.
6. П. Половина и Р. Чулајевић: Речник француског језика за основну школу, Завод за уџбенике и наставна средства, Београд 1982. 

Број часова активне наставе

Теоријска настава: 2

Практична настава: 2

Методе извођења наставе Вербално-текстуална метода (монолошка, дијалошко-монолошка, дијалошка), текстуална, комуникативна метода, демонстративна, у паровима и групама, уз примену превођења и граматичке анализе текстова. Теоријска настава кроз предавања.

Оцена знања (максималан број поена 100)

Предиспитне обавезе

Поена

Завршни испит

Поена

Активност у току предавања

5

Писмени испит

/

Практична настава

5

Усмени испит

40

Колоквијуми (писмени)

2 × 25