Универзитет у Нишу, Природно-математички факултет
   Документација за акредитацију студијских програма

   Департман за географију

   Основне академске студије

Информатика

Студијски програм: Географија

Назив предмета: Информатика

Наставник: Милан Башић

Статус предмета: обавезни

Број ЕСПБ: 5

Услов: нема услова

Циљ предмета
Стицање основних знања из области рачунарства и информатике (информатичке писмености), упознавање са софтверских алатима за обраду текста и за научна табеларна израчунавања.

Исход предмета
Стечено знање о хардверу рачунара, периферним јединицама, софтверским алатима, мултимедији, интернету, знање потребно за рад са софтверским алатима за обраду текста и за научна табеларна израчунавања.

Садржај предмета
Теоријска настава
Развој рачунара и основни појмови, функције рачунара, организација рачунара,
бинарни бројни систем, процесор, примарна меморија рачунара, RAM, ROM,
секундарна магнетна меморија, секундарна оптичка меморија, периферијске јединице, софтвер, системски софтвер, оперативни системи, алгоритми, обрада текста, рад са табелама података, научни прорачуни и визуализација, симулације и игре, базе података, Мултимедија, Интернтет, рачунарске мреже, комуникациони софтвер, настанак Интернета, Интернет адреса, приступ Интернету, Интернет протоколи, HTML, World Wide Web, сервиси Интернета.
Практична наставa
Форматирање текста, фонтови, параграфи и маргине. Форматирање текста у више колона, форматирање слика и табела. Индекс, садржај и референцирање у тексту. Форматирање табела, типови поља, референцирање у табелама. Основне и напредне функције: Sum, Average, Max, And, Or, If, SumIf, CountIf, Lookup,...Сложене фукције изведене из основних и напредних функција и њихова примена у статистичким израчунавањима.

Литература
Милан Тасић, Мирослав Ћирић, Основи информатике, Природно математички факултет у Нишу

Број часова активне наставе

Теоријска настава:         3

Практична настава:         2

Методе извођења наставе
На предавањима се користе класичне методе наставе уз коришћење пројектора и интеракцију са студентима. Током практичне наставе, која се обавља на рачунарима, студенти самостално примењују стечена знања, у складу са пређеним градивом. Знање студената се тестира кроз домаће задатке и колоквијуме. На усменом делу испита студент треба да покаже да је овладао основним принципима функционисања рачунарских система, као и софтверским алатима за обраду текста и.за научна табеларна израчунавања.

Оцена знања (максималан број поена 100)

Предиспитне обавезе

Поена

Завршни испит

Поена

Активност у току предавања

10

Писмени испит

 

Практична настава

 

Усмени испит

40

Колоквијум-и

50

 

 

Семинар-и