Универзитет у Нишу, Природно-математички факултет
   Документација за акредитацију студијских програма

   Департман за географију

   Основне академске студије

Дидактичке иновације

Студијски програм: Географија, мастер академске студије

Назив предмета: Дидактичке иновације

Наставник: Јовица Ранђеловић

Статус предмета: изборни

Број ЕСПБ: 6

Услов: нема услова

Циљ предмета
Информисати студенте о полазним педагошко-дидактичким сазнањима, стећи активна знања о хуманистичким вредностима васпитања  и образовања као цивилизацијским  категоријама..Указати на етапе развоја школе, школског учења и  свеукупност  васпитног утицаја на друштво и друштва на васпитање. Дидактика као научно најразрађанији део педагогије. Настава и учење у њој као темељне вредности  у развоју младих. Оспособљавање студената-будућих наставника  за примену полазних професионалних педагошко-дидактичких знања и наставних вештина, потребних за актуелну, доследнију, професионализацију наставничког позива.

Исход предмета
По завршетку курса студенти ће:
- Располагати категоријалним педагошко- дидактичким појмовима и разумети основне законитости извођења и тока наставног процеса,
- Схватиће суштинску повезаност занања, способности и васпитних вредности у образовању на свим нивоима,
- Упознаће примену савремених модела наставног рада у којима је ученик (а не наставник) у фокусу,
- Оспособиће се  за критички и стваралачки приступ у настави упознавањем дидактичких метода, облика и креативних дидактичких принципа рада у настави, као и за компетентно решавање проблема из овог домена; Студенти ће имати квалитетну основу за даље самостално дидактичко образовање и стицање специфичних дидактичких знања и вештина.

Садржај предмета
Теоријска настава
Правци развоја савремене дидактичке мисли. Еволуција и систематизовање дидактичких научних стратегија. Правци, научни системи и актуелне дидактичке стратегије (Појам и класификација). Актулност диференцијалне дидактике као посебне дидактичке дисциплине. Домаћа и страна истраживања диференциране и индивидуализоване наставе. Дидактички модели и методичка решења у настави примереној ученичким индивидуалним разликама. Плурализам различитости међу ученицима и примереност наставе расним, родним, етничким, културним, когнитивним, ефективним, конативним, мотивационим,  и респект стилова учења ученика у свим наставним предметима и посебно у настави физичког васпитања и спотрских активности. Диференцирање ученика: узрасно, предметно, интересно... Одељење као реални скуп различитих ученика по способностима, передзнањима, интересовањима социо-економској категорији, особинама личности ученика и организација наставе у хетерогеним и хомогеним одељењима. Смисао, циљеви и концепција флексибилне диференцијације и индивидуализације наставе у сваком наставном предмету. Тимска настава, Флексибилни распоред, Школа без разреда и Двојни план прогреса у диференнцираној настави. Нивои образовања, индивидуализација и могућности организовања инклузивног образовања. Дидактичке границе индивидуализације. Даровити ученици у школским условима. Специфичности и иновативне форме образовања даровитих. Противречности и перспективе образовања у глобалном друштву.

Литература
1.Ранђеловић, Ј. (2010) Педагогија , професионална педагошка знања наставника, Природно-математички факултет, Ниш
2. Баковљев, М. (1984), Суштина и претпоставке мисаоне активизације ученика у настави, Просвета, Београд
3.  Ђорђевић, Ј. (1981), Савремена настава, Научна књига, Београд
4. Kyriaky, Ch. (1995), Темељна наставна умјећа, Едука, Загреб
5. Ранђеловић, Ј. (2005), Ка ангажованој дидактици, Филозофски факултет Ниш
6. Terhart, E. (2001), Методе поучавања и учења, Едука, Загреб

Број часова активне наставе

Теоријска настава: 2

Практична настава: 2

Методе извођења наставе

Оцена знања (максималан број поена 100)

Предиспитне обавезе

Поена

Завршни испит

Поена

Активност у току предавања

 

Писмени испит

 

Практична настава

 

Усмени испит

30

Колоквијум-и

20+40

 

 

Семинар-и

10