СТАНДАРД 2 : СВРХА СТУДИЈСКОГ ПРОГРАМА
У процесу реализације студијског програма, студенти продубљују постојећа знања из појединих научних области стечена у току претходног образовања и стичу одговарајуће компетенције и стручна знања, неопходне за даље школовање.
У оквиру прве и друге године студија, студенти најпре стичу генерално образовање неопходно за каснији стручни рад и имплементацију знања и то кроз опште предмете попут хемије, физике и математике, као и проширено образовања из биологије стечено током средње школе. Биолошки предмети имају логичан и пажљиво осмишљен след почев од најнижих нивоа организације, који се касније надограђују предметима који прате све комплексније структуре и односе у природи. У трећој години студија, студент се упознаје са вишим нивоима организације биолошких система и слуша предмете за чије је савладавање неопходно комплексно знање из више области биологије које је стечено на претходним годинама основних академских студија. Поред теоријског знања, на основним академским студијама биологије, студент добија знања о широком спектру основних инструменталних метода и кроз практичан рад у лабораторији се упознаје са њиховом применом. Уз лабораторијске технике, студент кроз теренску наставу стиче практична сазнања која су неопходна биологу за даљи рад из више области биологије.
Студијски програм биологије обезбеђује високостручни кадар биолога, оспособљених за самостални и тимски стручни рад, извођење експеримената, као и рад на савременим инструментима. Биолози који заврше основне академске студије ће имати способност да стечена знања и вештине примене у школама, научно-истраживачким институцијама и лабораторијама, заштићеним природним добрима, ботаничким баштама, зоолошким вртовима, природњачким музејима и другим установама.
Стручни кадар биолога је од велике важности због широке примене биологије у свим областима људске делатности, укључујући медицину, пољопривреду, ветерину, шумарство, прехрамбену индустрију, фармацију и многе друге. Поред ових вештина која унапређују спектар различитих људских активности, изузетно значајна примена биологије је заштита природних ресурса и биолошке разноврсности, што последично помаже у разрешењу проблема опстанка живота на Земљи, ограничености енергетских и прехрамбрених ресурса, загађености животне средине и одрживог развоја. Све ово даје високу сврсисходност образовања биолошког кадра, који ће моћи да својим знањем унапреди претходно наведена поља људске активности, али и да помогне у решавању круцијалних проблема опстанка и коегзистенције живих бића.
По завршеном факултету, биолозима се отвара могућност даљег усавршавања у одабраној области кроз дипломске академске (мастер) и докторске студије.
Прилози за стандард 2:
Прилог 1.1 Публикација установе (у штампаном или електронском облику, сајт институције). www.pmf.ni.ac.rs