Универзитет у Нишу, Природно-математички факултет
   Документација за акредитацију студијских програма

   Департман за физику

   Мастер студије

   Физика

СТАНДАРД 8 : ОЦЕЊИВАЊЕ И НАПРЕДОВАЊЕ СТУДЕНАТА

Оцењивање студената врши се непрекидним праћењем рада студената и на основу поена стечених у испуњавању предиспитниџ обавеза и полагањем испита.

Успех студената на студијском програму МАС Физика оцењује се у складу са нормама предвиђеним Законом о високом образовању, Статутом Универзитета у Нишу, и Статутом и правилницима Природно-математичког факултета у Нишу.

Систем оцењивања заснован је на мерењу исхода учења. Сви нивои знања и вештина оцењују се континуирано током наставног процеса и на крају наставног процеса. Студијски програм садржи прецизиране критеријуме оцењивања. Са поступком и критеријумима оцењивања, као и са обавезама, наставник упознаје студенте на првом часу. Примењују се формативне (ради информисања наставника и студента о оствареном напретку студента) и сумативне процене (процена која сумира постигнућа студента).

Студенти МАС Физика савлађују студијски програм полагањем испита, обављањем стручне праксе и израдом студијско истраживачког рада и мастер рада, чиме стичу укупно 120 ЕСПБ на крају студија. Сваки појединачни предмет у програму има одређени број ЕСПБ, који је утврђен на основу радног оптерећења студента у савлађивању одређеног предмета и применом јединствене методологије факултета.

Студент стиче поене на предмету кроз рад у настави, испуњавањем предиспитних обавеза и полагањем испита. Максимални број поена које студент може да оствари на предмету је 100, од чега је минималан број поена које студент може да стекне испуњавањем предиспитних обавеза током наставе 30, а максимални 70. Укупан успех студента на предмету изражава се оценом од 5 (није положио) до 10 (изузетан), а сама оцена је заснована на укупном броју поена које је студент стекао према квалитету стечених знања и вештина испуњавањем предиспитних обавеза и полагањем испита.

У основи одређења физике као науке је да је она теоријска, експериментална и примењена наука. У том смислу постоје захтеви за примену различитих метода праћења рада и оцењивања студената. Наставници и сарадници користе вербалне, текстуалне и методе вредновања практичних способности, умења и вештина студената. То се постиже праћењем и оценом различитих активности студената, као што су: активност у току предавања, израда домаћих задатака и семинарских радова, различити видови лабораторијског и практичног рада итд., као и полагање колоквијума, писмених и усмених испита.

У оквиру Факултета формирана је Комисија за обезбеђење квалитета департмана за физику, чији је један од задатака да прати напредовање и оцењивање студената. Комисија прегледа статистичке извештаје о пролазности студената на сваком предмету појединачно, а такође и извештаје о остварености предиспитних обавеза на сваком предмету, уз сарадњу сваког наставника. На основу прикупљених података, Комисија прави извештај који садржи: проценат остварености предиспитних обавеза за сваки предмет појединачно, пролазност студената на сваком предмету појединачно, као и просечну оцену студената остварену на сваком предмету појединачно. Овај извештај саопштава се Већу Департмана за физику, као и Наставно-научном већу ПМФ-а у Нишу, који затим предлажу и доносе одговарајуће мере побољшања резултата у делу оцењивања и напредовања студената.

Табеле и Прилози за стандард 8:
Табела 8.1. Збирна листа поена по предметима које студент стиче кроз рад у настави и полагањем предиспитних обавеза као и на испиту.
Табела 8.2. Статистички подаци о напредовању студената на студијском програму.
Прилог 8.2. Књига предмета - (у документацији  и на сајту институције).