СТАНДАРД 1 :СТРУКТУРА СТУДИЈСКОГ ПРОГРАМА
Студијски програм садржи елементе утврђене законом (који се детаљно исказују у одговарајућим стандардима)
Опис структуре и садржаја студијског програма са методама извођења наставе
Студијски програм Мастер академске студије Туризам трају две године (четири семестра) у оквиру којих студенти остварују 120 ЕСПБ бодова (по 30 у сваком семестру). На мастер академске студије право уписа имају студенти који су завршили ОАС географије, туризма и сродних студијских програма у вредности 180 ЕСПБ. После завршеног овог студијског програма, студенти добијају звање Мастер туризмолог.
На мастер академским студијама има укупно 32 предмета а сваком предмету припада одређени број ЕСПБ бодова. Предмети су једносеместрални и подељени су на обавезне (18) и изборне (14). Укупно оптерећење студената је између 20 и 28 часова недељно, подељених на часове предавања и часове вежби.
Студијски програм предвиђа полагање 18 обавезних предмета и 6 изборних предмета. Из сваког изборног блока (6) студент бира један од понуђена два или три предмета. Изборни предмети у истом изборном блоку имају исти недељни фонд часова и исти број ЕСПБ бодова. По завршетку студијског програма, студенти ће имати 24 положена предмета, што је укупно 120 ЕСПБ бодова.
Током студија студенти су обавезни да полажу студијски истраживачки рад, који представља индивидуални рад студента, под надзором ментора за израду завршног рада.
Укупно ангажовање студената при савладавању студијског програма састоји се од активне наставе (предавања, вежбе, други облици активне наставе), самосталног рада, колоквијума, испита, стручне праксе и практичне наставе. За сваки предмет је утврђен начин извођења наставе и оцењивања студената. Сваком предмету припада одређени број ЕСПБ бодова.
У Књизи предмета мастер академских студија дата је листа обавезних и изборних студијских предмета са оквирним садржајем, као и услови за избор предмета.
У току трајања трећег семестра, студенти могу да изаберу и пријаве тему за завршни рад а сама израда и одбрана завршног рада ближе је одређена Статутом факултета.
Завршни (мастер) рад је самосталан рад студента заснован на научно-истраживачким принципима и методама. Израдом мастер рада руководи ментор својим инструкцијама, саветима и сугестијама. Својим мастер радом студент доказује да је у стању да употреби знања, способности и вештине које је стекао током студија за решавање одређених задатака, као и да поседује неопходне компетенције за стицање дипломе Мастер туризмолог, које га квалификују за рад у туризму. Завршни рад се израђује у одређеној ужој научној области гео-наука. Израдом и одбраном завршног рада студент доказује да је у потпуности усвојио принципе и законитости из области туризма и географије.
Студијски програм се завршава Студијским истраживачким радом (10 ЕСПБ) и одбраном завршног рада (6 ЕСПБ) који су вредновани са укупно 16 ЕСПБ бодова.
На крају сваке године студија, под руководством наставника и сарадника Департмана за географију, предвиђена је практична настава и стручна пракса са по 3 ЕСПБ бода.
Према годишњем календару рада одржавају се сви облици активне наставе, колоквијуми, испити, практична настава, као и консултације наставника и сарадника. Детаљан опис структуре студијског програма дипломских академских студија Туризам налази се у прилогу 1.2.
Основни циљ студијског програма мастер академских студија Туризам је да кроз мултидисциплинарни приступ образује кадрове из области туризма који треба да стекну специфична туризмолошка знања, компертенције, вештине, за рад у туризму.
Прилози за стандард 1:
Прилог 1.1. Публикација установе (у штампаном или електронском облику, сајт институције).