СТАНДАРД 10. ОРГАНИЗАЦИОНА И МАТЕРИЈАЛНА СРЕДСТВА
За извођење студијског програма обезбеђују се одговарајући људски, просторни, техничко-технолошки, библиотечки и други ресурси који су примерени карактеру студијског програма и предвиђеном броју студената.
Наставни и научно-истраживачки рад на студијском програму ОАС Географија реализује се у просторијама Природно-математичког факултета у Нишу са укупном површином од 7228,94 m². Укупан број студената који студира на Природно-математичком факултету у Нишу, рачунајући OАС Географија, као и све остале програме на Департману за географију и осталим департманима факултета, износи 1638. Имајући у виду да је укупна површина факултета 7228,94 m², бруто површина по студенту износи 4,41 m2. Факултет поседује адекватне просторије за рад пословодног органа и просторије за рад Секретаријата Факултета. Наставници и сарадници на студијском програму ОАС Географија располажу простором површине 97,14 m2 (6 кабинета). Студентима који слушају наставу на ОАС географија доступне су све слушаонице на Факултету (13 са укупно 443 места), амфитеатар (са 450 места) и компјутерске лабораторије (5 са укупно 130 места), три лабораторије које припадају Департману за географију са укупно 30 места, библиотека, читаоница и видео-конференцијска сала. За потребе Службе за наставу и студентска питања обезбеђене су 2 канцеларије. За потребе рада Студентског парламента обезбеђене су 2 просторије површине 117 m2. Простор је приступачан за студенте и професоре, као и остало академско и неакадемско особље са отежаним кретањем, а у складу са Правилником о техничким стандардима приступачности.
Организационе јединице за наставу и науку на Природно-математичком факултету обухватају департмане, катедре, лабораторије, Центар за научне и стручне послове у природно-математичким наукама, рачунарски центар, издавачке јединице и библиотеку. Службама задуженим за наставу и науку руководе продекани за наставу, науку и научно-истраживачки рад, за координацију међународних пројеката и за обезбеђење квалитета. Студентски парламент је орган Факултета кога чине представници студената који су уписали студијске програме Факултета, при чему право да бирају и да буду бирани за члана имају сви студенти Природно-математичког факултета, уписани на студије у школској години у којој се бира студентски парламент. Мандат чланова траје две године. Ненаставну подршку раду Факултета пружа Секретаријат, кога чине секретар и стручне службе дефинисане у Статуту Факултета. Радом служби руководи секретар. Свака служба има свог шефа који непосредно организује и руководи радом службе. Ради побољшања организације рада на Депарману за географију планира се активирање катедри које су предвиђење Статутом факултета, као и увођење нових катедри након повећања броја наставника на чему се већ увелико ради.
Факултет поседује адекватну и савремену техничку опрему за квалитетно извођење наставе на студијском програму ОАС Географија. Сви рачунари су прикључени на локалну мрежу Факултета и са свих рачунара је омогућен приступ интернету.
Факултет поседује 5 рачунарских учионица опремљених савременим рачунарима који студентима и наставницима омогућавају несметано извођење наставе и коришћење интернета. Такође, постоји и сервер на коме студенти могу да користе SQL и Веб сервер у оквиру наставе. Постоје и сервиси за учење на даљину. Свим студентима је отворен мејл на Office 365.
Факултет поседује и 1 рачунар са потребним софтвером за слабовиде особе. Рачунарска мрежа факултета је заснована на Cisco мрежној опреми, а пасивна мрежа је задовољава стандарде структурног каблирања и мин. 5е категорију. Кичма мреже је гигабитна. Инсталирано је више од 300 прикључака (мин. 3 по просторији). Такође постоји и бежични интернет а и EDUROAM.
Библиотека са две читаонице је на располагању за рад и учење студената. Простор који заузима библиотека у згради Факултета је укупне површине 85,80 m2 при чему магацински простор библиотеке износи 154 m2. Библиотека располаже са одговарајућим бројем библиотечких јединица релевантних за студијски програм ОАС Географија, а за све предмете које обухвата студијски програм ОАС Географија доступна је одговарајућа литература. Планира се и набавка неопходне нове литературе (набавка неких наслова је већ у току), као и новијих издања старе литературе, за потребе извођења наставе на студијском програму. Студентима је на располагању и Универзитетска библиотека „Никола Тесла“ као и библиотечки ресурси других студијских програма на Природно-математичком факултету. Поред тога у библиотеци се налазе дипломски радови, мастер радови, специјалистички радови, магистарске тезе и докторске дисертације. Факултет је обезбедио сталан приступ информацијама у електронском облику преко академске мреже КОБСОН, приступ значајним страним и домаћим стручним и научним часописима, како на самом Факултету, тако и од куће. Поред лисног библиотечког каталога ради се и електронски каталог у бази COBISS (више од 2/3 монографских публикација се налази у том каталогу).
Табеле и Прилози за стандард 10:
Табела 10.1. Листа просторија са површином у високошколској установи у којој се изводи настава на студијском програму:
Табела 10.2. Листа опреме за извођење студијског програма.
Табела 10.3. Листа библиотечких јединица релевантних за студијски програм.
Табела 10.4. Листа уџбеника доступна студентима на студијском програму.
Табела 10.5. Покривеност обавезних предмета литературом (књигама, збиркама, практикумима.., које се налазе у библиотеци или их има у продаји.
Прилог 10.1. Доказ о власништву, уговори о коришћењу или уговори о закупу.
Прилог 10.2. Извод из књиге инвентара.
Прилог 10.3. Доказ о поседовању информационе технологије, броја интернет прикључака и сл. (ови прилози су исти као прилози који се дају у документацији за акредитацију установе, уз програм се прилажу само у електронској верзији).