Универзитет у Нишу, Природно-математички факултет
   Документација за акредитацију студијских програма

   Департман за математику

   Мастер академске студије

СТАНДАРД 1 :СТРУКТУРА СТУДИЈСКОГ ПРОГРАМА

Студијски програм садржи елементе утврђене законом (који се детаљно исказују у одговарајућим стандардима).

Студијски програм Математика, мастер академске студије, траје 2 године (120 ЕСПБ бодова). Сви предмети су једносеместрални. Настава се организује кроз предавања и вежбе. Предавања изводе наставници Факултета, а вежбе изводе наставници или сарадници факултета.

Методе извођења наставе јесу:  фронтална и интерактивна за предавања, а за часове вежби фронтална, интерактивна, групна и индивидуална.

Сви предмети су једносеместрални, са фондом часова 3+2. Студент је у обавези да положи одговарајући број предмета, као и да уради студијски истраживачки рад, стручну праксу, школску праксу ако је предвиђена на одговарајућем модулу, и одбрани мастер рад (завршни рад).

Студијски програм Математика образује стручњаке за извођење наставе математике у основним и средњим школама, за даљи научно-истраживачки рад, за примену математичких метода у другим наукама и индустрији, и за примену вероватноће и статистике у економији, финансијама и другим друштвеним делатностима. Стога је студијски проргам организован кроз четири модула:

1. Општа математика
2. Примењена математика
3. Вероватноћа, статистика и финансијска математика
4. Професор математике

Модул Општа математика предвиђа 9 обавезних и 5 изборних предмета. Од укупних 120 ЕСПБ бодова, студент остварује 68 ЕСПБ бодова (или 56.67 %) у оквиру обавезних предмета,  37 ЕСПБ бодова (31,1%) студент остварује полагањем изборних предмета, 3 ЕСПБ бода студент остварује стручном праксом, 4 ЕСПБ бода остварује Предметом завршног рада - студијским истраживачким радом, и на крају 8 ЕСПБ бодова студент остварује израдом и одбраном мастер рада. Укупно се студенту нуде 24 различита предмета.

Модул Примењена математика предвиђа 4 обавезна и 9 изборних предмета. Од укупних 120 ЕСПБ бодова, студент остварује 31 ЕСПБ бод (или 25,8%) у оквиру обавезних предмета,  67 ЕСПБ бодoва (55,8%) студент остварује полагањем изборних предмета, 3 ЕСПБ бода студент остварује стручном праксом, 4 ЕСПБ бода остварује Предметом завршног рада - студијским истраживачким радом, и на крају 8 ЕСПБ бодова студент остварује израдом и одбраном мастер рада. Укупно се студентима нуди 36 различитих предмета.

Модул Вероватноћа, статистика и финансијска математика предвиђа 5 обавезних и 9 изборних предмета. Од укупних 120 ЕСПБ бодова, студент остварује 38 ЕСПБ бодова (или 31,7%) у оквиру обавезних предмета,  77 ЕСПБ бодова (55.8%) студент остварује полагањем изборних предмета, 3 ЕСПБ бода студент остварује стручном праксом, 4 ЕСПБ бода остварује Предметом завршног рада - студијским истраживачким радом, и на крају 8 ЕСПБ бодова студент остварује израдом и одбраном мастер рада. Укупно се студенту нуде 24 различита предмета.

Модул Професор математике предвиђа 10 обавезних предмета и 5 изборних предмета. Од укупних 120 ЕСПБ бодова, студент остварује 66 ЕСПБ бодова (или 55%) у оквиру обавезних предмета,  33 ЕСПБ бода (27.5%) студент остварује полагањем изборних предмета, 6 ЕСПБ бода остварује школским праксама (Школска пракса 1 и Школска пракса 2), 3 ЕСПБ бода остварује стручном праксом, 4 ЕСПБ бода остварује Предметом завршног рада - студијским истраживачким радом, и на крају 8 ЕСПБ бодова студент остварује израдом и одбраном мастер рада. Укупно се студенту нуде 20 различита предмета.

Студенту се даје могућност да 20 ЕСПБ бодова (у оквиру квоте ЕСПБ бодова намењених изборним предметима) може остварити полагањем предмета са било ког другог студијског програма мастер  академских  студија које се реализују на Природно-математичком факултету у Нишу, укључујући и друге модуле овог студијског програма. Предмети морају бити у складу са циљевима студијског програма МАС Математика, уз ограничење је да се студенту не дозвољава вишеструки избор предмета који су слични по садржају, у складу са Правилником о мастер академским студијама Факултета.

Предмет завршног рада - студијски истраживачки рад представља индивидуални рад студента, под надзором ментора, који је у циљу припреме за израду мастер рада. Предвиђено је да ментор поставља студенту проблем из одређене области математике (проблеми у математици или другим наукама, стручни проблеми у индустирји и другим друштвеним делатностима,  и слично). Ментор усмерава студента на неопходну литературу, даје сугестије и држи консултативну наставу у вези постављеног проблема. Студент је дужан да изучи постављени проблем, и повеже доступне податке у логичку целину.

Мастер рад подразумева систематизацију знања студента у једној од области математике или њених примена у другим наукама, индустрији и друштвеним делатностима. Израдом и одбраном мастер рада студент доказује да је у потпуности усвојио принципе математичког размишљања, и да је у стању да презентује знање из примена математике другим лицима, недовољно стручним за математику.

Дозвољен је прелаз са сродног студијског програма на мастер академске студије Математика. Посебна комисија разматра овакве захтеве.

 

Прилози за стандард 1:
Прилог 1.1. Публикација установе (у штампаном или електронском облику,  сајт институције).