Универзитет у Нишу, Природно-математички факултет
   Документација за акредитацију студијских програма

   Департман за рачунарске науке

   Мастер академске студије

   Вештачка интелигенција и машинско учење

СТАНДАРД 1 :СТРУКТУРА СТУДИЈСКОГ ПРОГРАМА

Студијски програм садржи елементе утврђене законом.

Студијски програм мастер академских студија  Вештачка интелигенција и машинско учење  представља други степен студија на Природно-математичком факултету Универзитета у Нишу. Студијски програм припада области рачунарских наука, у оквиру поља природно-математичких наука, и траје 4 семестра, односно 2 школске године. За завршетак студија на овом нивоу потребно је остварити 120 ЕСПБ чима се стиче стручни назив мастер вештачке интелигенције и машинског учења.
Студијски програм Вештачка интелигенција и машинско учење предвиђа 1 заједнички обавезни предмет са студијским програмом Рачунарске науке. Поред овог, постоји још 6 обавезних предмета и 5 изборних предмета који се бирају са листе од укупно 32 понуђених предмета. У трећем семестру предвиђено је обављање стручне/педагошке праксе и студијског истраживачког рада који је у функцији реализације стручне праксе. У зависности од својих афинитета и професионалних планова, студент се опредељује или за стручну праксу, која се реализује у бројним ИТ компанијама са којима су потписани уговори о сарадњи. У последњем семестру су предвиђени предмет мастер рада, у оквиру кога се обавља студијски истраживачки рад неопходан за израду мастер рада, као и сама израда и одбрана мастер рада.
Сви предмети су једносеместрални а њихов број по сваком семестру је четири. За све предмете утврђен је недељни фонд часова и број ЕСПБ који се стиче полагањем истих. Настава се изводи уз примену савремених мултимедијалних наставних средстава, а вежбе из већине предмета се изводе у рачунарским учионицама. У извођењу наставе учествује и већи број предавача ван радног односа, врхунских стручњака из разних области примене рачунарских наука у привреди и наставника са иностраних факултета који се баве областима обраде сигнала, вештачке интелигенције и машинског учења.
Студијски истраживачки рад у трећем семестру је у функцији обављања стручне праксе, а студијски истраживачки рад у четвртом семестру (предмет мастер рада) је у функцији израде мастер рада.


При изради овог студијског програма коришћени су и документи “Computing Curricula 2005,“Computer Science Curricula 2013" , и “Computer Science Teachers Association K-12 Computer Sci-ence Standards Revised 2017" као и други сродни документи које су публиковале две водеће међународне стручне организација у области рачунарских наука ACM (Association for Computing Machinery) и IEEE-CS (Institute of Electrical and Electronics Engineers – Computer Society) као књиге препорука за израду студијских програма у области рачунарских наука, информационих технологија и других области рачунарства.

 

Прилози за стандард 1:
Прилог 1.1. Публикација установе (у штампаном или електронском облику, сајт институције)
- У штампаном или електронском облику -  Прилог 1.1
- Сајт институције -  www.pmf.ni.ac.rs/akreditacija-2021