СТАНДАРД 2 : СВРХА СТУДИЈСКОГ ПРОГРАМА
Студијски програм има јасно дефинисану сврху и улогу у образовном систему, доступну јавности.
Повећања капитала и радне снаге више нису једини покретачи нивоа економског раста на који се свет навикао и жели. Због низа економских, политичких и здравствених фактора , предузећа се боре да повећају капиталне инвестиције и радну снагу и да тиме подстакну економски раст. Степен интересовања економски најразвијених земаља за развој вештачке интелигенције (ВИ) показује колико је уверење да ВИ има потенцијал да нас одведе у нову еру, превазиђе постојећа ограничења и креира нове изворе економске вредности и раста. Према Accenture’s Technology Vision 2017, ВИ има потенцијал да удвостручи годишње стопе економског раста до 2035.
ВИ може да убрза радне активности, али и да обавља неке задатке уз минималну људску интервенцију. На пример прегледавање и анализа докумената, видео и аудио материјала, могу да се обаве у року од неколико сати уместо неколико месеци користећи алате вештачке интелигенције.
Да ли ћемо помоћу вештачке интелигенције моћи да се суочимо ефикасније са изазовима које будућност доноси или ћемо се суочити са „највећом егзистенцијалном претњом човечанства“ како неки тврде, зависи од тога како управљамо развојем и применама ВИ. Да би смо могли адекватно да управљамо развојем и применама ВИ, морамо да будемо припремљени интелектуално, технолошки, етички и социјално. Полазна тачка је подизање нивоа знања и образовања у области вештачке интелигенције и машинског учења.
Влада Републике Србије усвојила је на седници, одржаној, 4. јуна 2020., Акциони план Стратегије за развој вештачке интелигенције у Републици Србији за период 2020–2022. године, којим су обухваћени пројекти за подршку развоју вештачке интелигенције са новим програмима у областима образовања, привреде, науке и државне управе. Примена Стратегије већ је започета програмом за научне пројекте из области вештачке интелигенције, као и имплементацијом софтвера који користе вештачку интелигенцију у јавној управи.
Улога овог студијског програма је да допринесе повећању броја и квалитета домаћих стручњака из области вештачке интелигенције и машинског учења, и да на тај начин допринесе стварању услова за даљи развој ове веома важне и перспективне привредне гране у Србији.
На овом студијском програму школоваће се стручњаци специјализовани за развој и примену алгоритама и модела вештачке интелигенције у решавању великог броја проблема у науци, индустрији, роботици, економији, банкарству и финансијама, корисничким сервисима, безбедности, здравственој заштити и образовању.
Задатак студијског програма мастер академских студија вештачке интелигенције и машинског учења је да студентима пружи теоријска и практична знања која ће им омогућити да различитим областима препознају, анализирају и решавају проблеме применом алгоритама и модела вештачке интелигенције и машинског учења, али и да развијају нове приступе, алгоритме и моделе вештачке интелигенције и машинског учења и да, пре свега, омогуће безбедну примену ових решења.
Прилози за стандард 1:
Прилог 1.1. Публикација установе (у штампаном или електронском облику, сајт институције)
- У штампаном или електронском облику - Прилог 1.1
- Сајт институције - www.pmf.ni.ac.rs/akreditacija-2021