Универзитет у Нишу, Природно-математички факултет
   ИЗВЕШТАЈ О САМОВРЕДНОВАЊУ ВИСОКОШКОЛСКЕ УСТАНОВЕ
2013-2016

СТАНДАРД 11 : КВАЛИТЕТ ПРОСТОРА И ОПРЕМЕ

Квалитет простора и опреме се обезбеђује кроз њихов адекватан обим и структуру.

а) Опис стања, анализа и процена стандарда 11


     Природно-математички факултет је смештен у 3 зграде:
  • зграда у улици Вишеградска 33,
  • део зграде МИН-Института у улици Вишеградска 33 и
  • део зграде Филозофског факултета у улици Ћирила и Методија 2.
     Факултет располаже потребним простором за извођење наставе на студијама првог, другог и трећег степена и за обављање потребних административних послова.
     Просторни капацитети и опрема Факултета одговарају потребама наставе и истраживања на свим студијским програмима. Факултет има адекватан простор за извођење наставе (1 амфитеатар, 1 свечана сала, 12 учионицa, 46 лабораторија, 1 библиотека са 2 читаонице, 4 рачунарске учионице), просторије за наставнике и сараднике (33 кабинета), просторије за рад пословодног органа (5 канцеларија), као и просторије за рад Секретаријата Факултета (6 канцеларија).
     Природно-математички факултет реализује своје активности на бруто површини од 7324,21 m2, при чему је део од 6175,72 m2 (Вишеградска 33) у власништву Факултета, део зграде у којој се налази Филозофски факултет, а која је по деобном билансу дата на коришћење ПМФ-у, од 760,00 m2 (Ћирила и Методија 2) користи Департман за хемију, а део од 388,49 m2 (Вишеградска 33) узет је у закуп од МИН-Института. У згради Факултета у ул. Вишеградска бр. 33, на располaгању за употребу је око 6078,72 m2 од чега је приближно 750 m2, тренутно, готово неупотребљиво.
     Неки од евалуационих параметара расположивости простора и опреме су:
  • Бруто површина простора који Факултет користи за потребе наставе и активности студената износи по студенту 7324,21/1808 = 4,05 m2, обзиром да факултет на свим акредитованим студијским програмима и свим годинама студија може да упише 1808 студената.
  • Укупна површина учионичког простора и лабораторија износи 3012,23 m2, са 1092 места. Површина амфитеатра је 501,4 m2 са 395 места.
  • Факултет поседује 46 лабораторијe, укупне површине 1357,82 м2 са 532 места за студенте.
  • Наставнички простор чини 33 кабинетa, укупне површине 601,12 m2.
  • За потребе Службе за наставу и студентска питања обезбеђене су 2 канцеларије, а за потребе пословодног органа и секретаријата 9 канцеларија.
  • За потребе рада Студентског парламента обезбеђена је просторија површине 12 m2.
  • Факултет располаже са укупно 1487 места за праћење теоријске и практичне наставе, што је по студенту за двосменски рад 1,64 места (2974/1808 = 1,64), чиме су задовољени стандарди квалитета простора за извођење наставе.
     Факултет поседује адекватну и савремену техничку опрему за квалитетно извођење наставе. Факултет располаже са преко 15 видео бимова, 1 интерактивном таблом и ПРС системом, чиме је омогућено мултимедијално праћење наставе, преко 400 рачунара, од којих је око 50 рачунара намењено потребама студената основних и мастер студија у настави, око 20 рачунара је намењено студентима докторских и специја­листичких студија, преко 20 рачунара за потребе ненаставног особља, док је око 300 рачунара намењено раду наставника и сарадника Факултета. Сви рачунари су прикљу­чени на локалну мрежу Факултета и са свих рачунара је омогућен приступ интернету.
     Факултет је обезбедио сталан приступ информацијама у електронском облику преко академске мреже КОБСОН, приступ значајним страним и домаћим стручним и научним часописима, како на самом Факултету, тако и од куће.
     Лабораторије Факултета (на Департманима за Хемију, Физику, Биологију са екологијом и Географију) располажу савременим уређајима за наставни и научни рад студената и наставног особља: NMR апарат, два HPLC апарата, два GC/MS апарата, GC/MS Triple Quadrupole, ICP-MS апарат, четири UV-VIS спектрофотометра, сет за прављење хистолошких препарата, лабораторија за PCR, микроскоп са камером, стереомикроскоп (бинокуларна лупа) са камером, вакуумски систем са мерачем, дигитални осцилоскоп, систем за аквизицију података, спектроскопски уређај, ICCD камера, телескоп за Сунце са CCD камером и телескопска купола.
     У току реализације међународних и националних пројеката Министарства просвете, науке и технолошког развоја у периоду 2010-2016 набављена је нова капитална опрема у вредности од око 870 000 евра (675 000 евра на Департману за хемију, 185 000 на Департману за биологију, 58 000 евра на Департману за физику).
     У циљу боље испуњености наведеног стандарда, планира се проширење капацитета реконструкцијом и адаптацијом приземља у згради ПМФ-а у циљу обезбеђења простора за одржавање наставног процеса на Департману за хемију – лабораторија за одвијање наставе. Планира се и адаптација дела лабораторија за обављање научно-истраживачке делатности на Департману за хемију, и Департману за физику, као и део кабинетског простора за Департман за географију и Департман за биологију и екологију. У циљу повећања учионичког простора извршиће се адаптација и реконструкција дела подрумског простора.

б) Процена испуњености стандарда 11 (SWOT анализа)


     У оквиру стандарда 11, установа је анализирала и квантитативно оценила следеће елементе:
  • Усклађеност просторних капацитета са укупним бројем студената ++

     Укупан расположиви простор Факултета за реализацију наставе на свим студијским програмима је у бруто износу 7324,21 м2. Бруто површина простора који Факултет користи за потребе наставе и активности студената износи по студенту 4,05 m2  обзиром да факултет на свим акредитованим студијским програмима и свим годинама студија може да упише 1808 студената.

  • Адекватност техничке, лабораторијске и остале опреме +++

Техничка, лабораторијска и остала опрема потребна за реализацију образовних и научно-истраживачких послова Факултета је потпуно у складу са савременим стандардима и потребама Факултета. Улагања Министарства просвете, науке и технолошког развоја РС у периоду 2010-2016 у научно-истраживачку опрему Факултета су подигла ниво квалитета опреме и уврстила Факултет у значајни истраживачки центар.

  • Усклађеност капацитета опреме са бројем студената +++

     Капацитет опреме Факултета испуњава услове за наставни и научно- истраживачки рад наставника, сарадника и студената.
  • Рачунарске учионице ++

     Факултет има четири модерно опремљене рачунарске учионице. Рачунски центар је отворен за студенте током целог дана, 5 дана у недељи, а на располагању им је око 50 рачунара са брзом интернет конекцијом и свим програмима потребним за рад и учење на Природно-математичком факултету. Сервиси попут: е-пошта или веб презентација Факултета су сигурни и стално активни. Захваљујући квалитетно постављеној мрежи повезаној брзим конекцијама са Интернетом, факултет обезбеђује квалитетно извођење наставе на свим врстама и степенима студија, континуирано пратећи и усклађујући хардвер и софтвер са потребама наставног процеса и бројем студената.
     Квантификација процене предности, слабости, могућности и опасности испитиваних елемената анализе је извршена на основу следећих показатеља:
     ;+++ - високо значајно; ++ - средње значајно; + - мало значајно; 0 - без значаја

СНАГЕ
Добра рачунарска инфраструктура ....... +++
Добра опремљеност лабораторија савременом опремом..         +++

Одговарајућа техничка и информатичка опремњеност за квалитетно извођење наставе као и обављање истраживања...  +++

СЛАБОСТИ
Расположиви простор на граници испуњености захтева за високошколске институције.     ++

Није решен проблем недовољног простора у читаоници библиотеке. +++

МОГУЋНОСТИ
Спровођење учења на даљину.................. ++
Адаптација ходничког простора зграде у просторије за потребе наставе .      ++

ОПАСНОСТИ
Недостатак финансијске подршке од стране Министарства просвете и науке.          +++

Могуће је да Филозофски факултет убрза динамику исељавања лабораторија Департмана за хемију, што би у великој мери пореметило одвијање наставног процеса          +++

Предлог мера и активности за унапређење квалитета стандарда 11

 Потребно је проширити капацитете истраживачких и наставних лабораторија изградњом анекса, а потребе за учионичким и кабинетским простором решити преносом власништва зграде МИН-Института.

Показатељи и прилози за стандард 11

Табела 11.1.   Укупна површина (у власништву високошколске установе и знајмљени простор) са површином објеката (амфитеатри, учионице, лабораторије, организационе јединице, службе)
Табела 11.2.   Листа опреме у власништву високошколске установе која се користи у наставном процесу и научноистраживачком раду
Табела 11.3.   Наставно-научне и стручне базе