Универзитет у Нишу, Природно-математички факултет
   ИЗВЕШТАЈ О САМОВРЕДНОВАЊУ ВИСОКОШКОЛСКЕ УСТАНОВЕ
2013-2016

СТАНДАРД 1 : СТРАТЕГИЈА ОБЕЗБЕЂЕЊА КВАЛИТЕТА

Високошколска установа утврђује стратегију обезбеђења квалитета, која је доступна јавности.

а)  Опис стања, анализа и процена стандарда 1

     Политика осигурања квалитета Природно-математичког факултета у Нишу одра­жава мисију и визију које су дефинисане и успостављене Стратегијом обезбеђења квалитета Природно-математичког факултета Универзитета у Нишу (Прилог 1.1), на седници Савета Природно-математичког факултета одржаној дана 18.06.2008. год. Непосредно по усвајању, Стратегија је објављена на веб-страници Факул­тета и доступна је јавности преко линка www.pmf.ni.ac.rs. Овај документ је преиспитан и допуњен, тако да је сходно томе усвојен допуњен документ Стратегија обезбеђења квалитета При­родно-мате­матичког факултета Универзитета у Нишу (Прилог 1.1а) који је служио као основ за израду акционих планова у области обезбеђења квалитета (краткорочних, средњорочних и дугорочних). И документ СтратегијаобезбеђењаквалитетаПри­родно-математичкогфакултетаУниверзитетауНишу је, непос­редно по усва­јању, објављен на веб-страници Факултета и доступан је јавности.
     Факултет је трајно опредељен да тежи унапређењу квалитета и укључивању у јединствен Европски простор високог образовања, па у складу са тим, Факултет као своје основне дугорочне циљеве поставља: 1. унапређење квалитета свих сегмената из свог делокруга рада кроз система­тично и поступно уређење система обезбеђења и контроле квалитета; 2. неговање и ширење културе квалитета; 3. повећање ефикасности студирања; 4. побољшање квалитета студијских програма, наставног процеса и услова рада; 5. повећање обима научно-истраживачког и стручног рада; 6. повећање доприноса академском животу Универзитета и доприноса развоју локалне, националне и међународне заједнице; 7. унапређење мобилности студената, наставника и сарадника; 8. увођење наставе на енглеском језику на докторским студијама и привлачење страних студената.
     Мисија овог система управљања квалитетом јесте обезбеђивање високих стан­дарда квалитета образовног, научно-истраживачког и стручног рада, ради стварања услова за укључивање Факултета у јединствени европски академски простор и давање доприноса развоју друштвене заједнице у условима опште трансформације друштва.
     Визија система управљања квалитетом огледа се у достизању највишег нивоа квалитета студијских програма, наставног процеса, научно-истраживачког и стручног рада, перманентно унапређење целокупне делатности и развијање културе квалитета. На тај начин Факултет ће постати модеранији и атрактивнији.
     Стратегија обезбеђења квалитета Факултета је први стратешки развојни документ из области обезбеђења квалитета целокупне активности Факултета која проистиче из делатности Факултета и то: делатности високог образовања, научно-истраживачке делат­ности, издавачке делатности и стручне делатности, са обухватом активности и ресурса за подршку, а према Статуту Факултета.
     Полазећи од стандарда квалитета које је утврдио Национални савет за високо образовање, области у којима Факултет обезбеђује, контролише и унапређује квалитет су: студијски програми, наставни процес, научно-истраживачки и стручни рад, квалитет наставника и сараданика, квалитет студената, уџбеници и литература, библиотека, информациони ресурси, простор и опрема, квалитет ненаставног особља, процес управљања, јавност у раду и финансирање.
     Субјекти обезбеђења квалитета на Природно-математичког факултета у Нишу, су: студенти, наставници и сарадници, ненаставно особље, орган пословођења (декан), продекани, студент продекан, колегијум, орган управљања (Савет), наставно-научно веће, изборно веће, департмани, катедре, Комисија за обезбеђење квалитета Факултета, Комисије за обезбеђење квалитета департмана и Студентски парламент. Сви субјекти обезбеђења квалитета на Факултету имају право и обавезу да учествују у процесу и поступцима обезбеђења и континуираног праћења квалитета.
     Комисија за обезбеђење квалитета Факултета именује се на Наставно-научном већу из редова наставника, сарадника, ненаставног особља и студената. Делокруг и поступак рада Комисије регулисани су одговарајућим правилницима. Чланом 177. Статута Природно-математичког факултета формално је уређено успостављање Комисије за обезбеђење квалитета као стручног и саветодавног тела које:
     • планира и анализира поступке вредновања целокупног система образовања и научно-истраживачког рада на Факултету и управља тим поступцима;
     • спроводи оцењивање квалитета студијских програма, наставе и услова рада;
     • предлаже одговарајућа документа и процедуре за контролу и обезбеђење квалитета и самоврендовања;
     • учествује у раду одговарајућих органа и тела за обезбеђење квалитета на Универзитету.
     Комисију чине председници Комисија за обезбеђење квалитета департмана. Чланове и председнике Комисија за обезбеђење квалитета департмана на предлог одговарајућих департмана, бира Наставно-научно веће на период од три године. Комисија се састоји од укупно девет чланова, и то: шест из реда наставника, један из реда ненаставног особља, као и два студента које бира Студентски парламент са мандатом од годину дана. Чланом 158 Статута Природно-математичког факултета предвиђена је функција продекана за обезбеђење квалитета. Чланом 37а Правилника о система­тизацији радних места на Природно-математичком факултету предвиђено је и радно место стручног сарадника за научно-истраживачки рад, издавачку делатност и факул­тетску сарадњу. Између осталог овај сарадник обавља послове за акредитацију факултета, а са тим у вези и послове око обезбеђења и праћења  квалитета на факултету.
     Мере за обезбеђење квалитета су:
     • Обавезно самовредновање и оцена квалитета: студијских програма, наставног процеса, стручног и научног рада, квалитета наставника, сарадника и студената, уџбеника, литературе и информатичких ресурса, управљања Факултетом, рада стручних служби, простора и опреме, обезбеђења финансирања, учешће студената у обезбеђењу квалитета, и систематског праћења и провере квалитета у интервалима од највише три године, односно, по потреби и у краћим интервалима, у складу са општим актом Факултета.
     • Именовање сталног тела за праћење и контролу квалитета рада Факултета – Комисије за обезбеђење квалитета, која има надлежност да перманентно прати и контролише квалитет делатности Факултета, да предлаже мере за унапре­ђење квалитета и даљег развоја делатности и да најмање једном годишње подноси извештај Савету Факултета о квалитету рада Факултета.
     • Обезбеђење кадрова и инфраструктуре за прикупљање и обраду података од значаја за анализу и оцену квалитета и степена успешности у остваривању постав­љених циљева и задатака.
     • Успостављање сталне сарадње и комуникације са релевантним актерима (посло­давци, дипломирани студенти, итд.) у циљу добијања повратне инфор­мације о квалитету рада Факултета.
     • Подстицање међународне сарадње у циљу упоређења властитих процеса рада, квалитета исхода и трошкова са другим високошколским установама које заслу­жују да буду мера вредности.
     • Истицање и награђивање особе и групе, које у свом раду постижу изванредне резултате и тиме доприносе унапређењу квалитета делатности Факултета.
     • Спољашња провера квалитета, у складу са стандардима Националног савета за високо образовање коју спроводи Комисија за акредитацију и проверу квалитета.
     • Стално промовисање и изградња културе квалитета на Факултету, као и стручно усавршавање особља које активно учествује у овим процесима (семинари, радионице, контакти и размена искустава и информација са другим домаћим и међународним институцијама).
     • Обавеза јавног публиковања резултата вредновања квалитета на интернет страници Факултета.
     • Системско праћење и периодична провера квалитета.

б) Процена испуњености стандарда 1 (SWOT анализа)

У оквиру Стандарда 1 Факултет је анализирао и квантитативно оценио следеће елементе:
-    Опредељење високошколске установе за унапређење квалитета +++
Свест о унапређењу квалитета је развијена код већине наставника и сарадника. Стандарди квалитета су дефинисани, као и мере за њихово спровођење, односно корективне мере у случају одступања од стандарда.
-    Мере за обезбеђење квалитета +++
Мере за обезбеђење квалитета су дефинисане Стратегијом обезбеђења квалитета Природно-математичког факултета Универзитета у Нишу, и документом Мере и субјекти обезбеђења квалитета.
-    Субјекти обезбеђења квалитета +++
Субјекти обезбеђења квалитета на Природно-математичког факултета у Нишу су дефинисани документом Мере и субјекти обезбеђења квалитета.
-    Области обезбеђења квалитета +++
Области у којима се обезбеђује, контролише и унапређује квалитет су: студијски програми, наставни процес, научно-истраживачки и стручни рад, наставници и сараданици, студенти, уџбеници и литература, библиотека, информациони ресурси, простор и опрема, ненаставно особље, процес управљања, јавност у раду и финансирање.
-  Повезаност образовне, научно-истраживачке и стручне делатности ++
Повезаност образовне, научно-истраживачке и стручне делатности је остварена кроз активност наставника и студената. 80,8% наставника и сарадника стално запослених на Факултету је укључено у научно-истраживачке пројекте које финансира Минис­тарство просвете, науке и технолошког развоја. Током реализације пројеката настав­ници и сарадници публикују резултате фундаменталних, развојних и примењених истраживања у истакнутим међународним часописима. Објављене резултате истра­живања наставници укључују у одговарајуће наставне јединице и теме докторских и делом мастер студијских програма.
Квантификација процене предности, слабости, могућности и опасности испитиваних елемената анализе је извршена на основу следећих показатеља:
+++ - високо значајно; ++ - средње значајно; + - мало значајно; 0 - без значаја

СНАГЕ
Природно-математички факултет је опредељен за унапређење квалитета..................................................+++
Дефинисани су краткорочни и дугорочни циљеви у области праћења и унапређивања квалитета......................... +++
Субјекти обезбеђења квалитета и њихове активности су дефинисане Стратегијом.................................................++
Стратегија покрива све неопходне елементе - циљеве, области, субјекте, мере и акциони план................................. +++
Факултет има добру институционалну организацију, и поседује ресурсе за спровођење континуираног праћења и унапређења квалитета............................. +++
Присутно је систематско праћење и провера квалитета и самовредновање у свим областима потребним за процес самовредновања и акредитације.............++
80,8% наставника и сарадника Факултета је укључено у научноистраживачке пројекте. У оквиру реализације пројеката наставници и сарадници имају запажену активност у објављивању радова.................................+++

СЛАБОСТИ
Утицај тржишта рада и послодаваца на дефинисање структурњ студијских програма није довољно развијен.................++
Сарадња са привредом недовољно развијена.................++
Сарадња са дипломираним студентима у циљу добијања повратних информација о квалитету студијских програма недовољно развијена.................++
Акциони план дефинише дугорочне активности, и у мањој мери краткорочне активности.................................................... ++

МОГУЋНОСТИ
Мотивисати запослене за остваривањем активности и циљева који воде унапређењу квалитета...................................................... ++

ОПАСНОСТИ
Један број запослених није мотивисан за
спровођење стратегије сталне контроле и
унапређивања квалитета......................... +++


Предлог мера и активности за унапређење квалитета стандарда 1

Факултет је у периоду 2013-2016 периодично преиспитивао Стратегију обезбеђења квалитета.
Анализа Стандарда 1 је показала да је потребно радити на развијању свести и за активно учешће у процесу унапређења квалитета. Планира се подршка организовању скупова, радионица као и учешће на различитим међународним пројектима који промовишу аспект обезбеђења квалитета, као и примену предлога и мера који се дефинишу на таквим пројектима.

Показатељи и прилози за стандард 1

Прилог 1.1.   Стратегија обезбеђења квалитета Природно-математичког факултета (2008.)
Прилог 1.1.   Стратегија обезбеђења квалитета Природно-математичког факултета (2013.)
Прилог 1.2.   Мере и субјекти обезбеђења квалитета
Прилог 1.3.   Акциони план реализације стратегије обезбеђења квалитета