Универзитет у Нишу, Природно-математички факултет
   ИЗВЕШТАЈ О САМОВРЕДНОВАЊУ ВИСОКОШКОЛСКЕ УСТАНОВЕ
2013-2016

СТАНДАРД 12 : ФИНАНСИРАЊЕ

Квалитет финансирања високошколске установе обезбеђује се кроз квалитет извора финансирања, финансијско планирање и транспарентност у употреби финансијских средстава, што доводи до финансијске стабилности у дугом року.

а) Опис стања, анализа и процена стандарда 12


     У периоду 2013-2016, као и у претходним периодима, финансирање Природно-математичког факултета, заснивало се на два извора – средствима која обезбеђује оснивач, и средствима стеченим на основу сопствених прихода Факултета, у складу са законом.
     Средства из буџета Министарства просвете, науке и технолошког развоја која се додељују Факултету се састоје из четири дела: плате запослених и социјални доприноси, трошкови наставе и администрације, инвестиционо одржавање и средства за обављање научноистраживачког рада по одобреним пројектима, научно и стручно усавршавање запослених и набавку опреме за научноистраживачки рад.
     Сопствени приходи Факултета потичу од студентских школарина и пружања услуга трећим лицима.
     У процесу припреме финансијског плана декан Факултета је, као одговорно лице за преузете обавезе, носилац организације процеса планирања.
     Имајући у виду ограничења у коришћењу буџетских средстава, Факултет утврђује приоритете у извршавању планираних активности, као начине измиривања расхода у ситуацијама утврђених ограничења.
     Нацрт финансијског плана припрема декан Факултета у сарадњи са продеканом за материјално-финансијско пословање, руководиоцем Службе за матери­јално-финан­сијско пословање и секретаром, свако из своје области и нивоа одговорности.
     Изради нацрта финансијског плана претходи анализа остварених резултата у претходној години, коју даје руководилац Службе за матери­јално-финансијско пословање.
     Нацрт финансијског плана усклађује се са Упутством Министарства финансија у делу у коме је то потребно.
     Предлог финансијског плана разматра и утврђује Веће, а усваја Савет Факултета.
     Нацрт плана коришћења средстава за инвестиције припрема декан у сарадњи са продеканима и уз стручну помоћ руководиоца Службе матери­јално-финансијско пословање. Нацрт плана разматра Наставно-научно веће и утврђује предлог, а предлог плана разматра и усваја Савет Факултета.
     Факултет обезбеђује јавност финансијског пословања и путем извештаја о пословању а на основу завршног рачуна, као и извештаја о јавним набавкама, у складу са прописима којима се уређује материја јавних набавки.
     Извештај о финансијском пословању је доступан јавности на веб-страници Факултета http://wpresspmf.pmf.ni.ac.rs/?page_id=1223

б) Процена испуњености стандарда 12 (SWOT анализа)

     

У оквиру стандарда 12, установа је анализирала и квантитативно оценила следеће елементе:

  • Јавност начина употребе финансијских средстава +++

Природно-математички факултет обезбеђује јавност и транспарентност својих извора финансирања и начина употребе финансијских средстава кроз Извештај о пословању и Годишњи обрачун који усваја Савет.

  • Изворе финансирања ++

Финансирање Природно-математичког факултета заснивало се на средствима која обезбеђује оснивач, и средствима стеченим на основу сопствених прихода Факултета.

  • Дугорочно обезбеђење финансијских средстава за наставу, научно-истраживачки, и стручан рад ++

Задовољавајуће, имајући у виду могућност самосталног планирања и одлучивања.

  • Финансијско планирање и одлучивање ++

Финансијским планирањем Факултет обезбеђује финансијску стабилност и ликвидност.

Квантификација процене предности, слабости, могућности и опасности испитиваних елемената анализе је извршена на основу следећих показатеља:

     +++ - високо значајно; ++ - средње значајно; + - мало значајно; 0 - без значаја

СНАГЕ
Факултет има могућност да самостално доноси финансијске планове, одлучује и располаже приходима.................................................. +++

СЛАБОСТИ
Буџетска средства за финансирање наставно-научних активности су недовољна и нису у складу са реформом високог образовања.     ++

МОГУЋНОСТИ
Развој и акредитација лабораторија које могу пружати комерцијалне услуге. +++
Увођење заједничких студијских програма са међународним високошколским установама            ++

Већа сарадња са привредним субјектима.....................................................++

ОПАСНОСТИ
Смањење броја студената услед смањеног наталитета у Србији и исељавања младе популације...................................................................... +++


Предлог мера и активности за унапређење квалитета стандарда 12

Стимулисати наставнике за учешће на пројектима, а посебно на: ФП пројектима, и др.
Повећати удео сопствених средстава Факултета пружањем комерцијалних услуга.
Истакнутим истраживачима и руководиоцима највећих пројеката привремено смањити наставна задужења.

Показатељи и прилози за стандард 12

Прилог 12.1.   Финансијски план
Прилог 12.2.   Финансијски извештај за претходну школску годину