СТАНДАРД 8 : ОЦЕЊИВАЊЕ И НАПРЕДОВАЊЕ СТУДЕНАТА
Оцењивање студената врши се непрекидним праћењем рада студената и на основу поена стечених у испуњавању предиспитниџ обавеза и полагањем испита.
Оцењивање и напредовање студената на студијском програму Хемија мастер академских студија, врши се континуалним праћењем њиховог рада током читавог периода извођења активне наставе. Мерило успеха студената у савлађивању програма одређеног предмета, студијског истраживачког рада или стручне праксе су поени који се стичу извршавањем предиспитних обавеза и полагањем испита. Студент може на предмету да оствари максимално 100 поена, а испит је положио ако оствари најмање 51 поен. Коначну оцену одређује збир поена на предиспитним обавезама и на испиту. Предиспитне обавезе подразумевају: предавања, лабораторијске вежбе, теоријске бежбе, колоквијуме, домаће задатке, семинаре и друге облике наставе. Термине за полагање наставних колоквијума одређује наставник или руководилац предмета. Испуњавањем предиспитних обавеза током наставе студент може да стекне минималано 30, а максимално 70 поена. Једном стечени поени на предиспитним обавезама важе до слушања тог предмета у наредној школској години. У спецификацији сваког предмета из студијског програма дат је јасан начин стицања поена, тако да студенти могу на време да предвиде своје обавезе. Критеријуми и правила оцењивања су усклађени према природи предмета: циљ, садржај и обим предмета, а посебан значај има усклађеност удела оцене рада студента током наставе и на завршном испиту, у укупној оцени. Укупан успех студента на предмету изражава се оценама, које су одређене бројем остварених поена:
мање од 51 поена = 5 (није положио, недовољан)
51 – 60 поена = 6 (довољан)
61 – 70 поена = 7 (добар)
71 – 80 поена = 8 (врло добар)
81 – 90 поена = 9 (одличан)
91 и више поена = 10 (изузетан)
Савлађивањем студијског програма предмета студенти стичу одговарајући број ЕСПБ бодова, према радном оптерећењу студента.
Студијски истраживачки рад, као вид активне наставе, је у директној вези са реализацијом завршног рада и омогућава студенту упознавање са методологијом истраживања, са начинима претраге литературе, обучавање за рад на различитим апаратима и увођење у специфичности лабораторијског рада, коришћење различитих метода за обраду и тумачење резултата. Успешност полагања студијског истраживачког рада оцењује се бројчано. Савлађивањем програма студијског истраживачког рада студенти стичу одговарајући број ЕСПБ бодова.
Предмет мастер рада на теоријским основама мастер рада изучава проблем, његову структуру, сложеност и на основу спроведених анализа изводи закључке о могућим начинима његовог решавања. Проучавајући литературу студент се упознаје са методологијом истраживања из области теме мастер рада.
Мастер рад је завршни део студијског програма Хемија, мастер академских студија и представља самостални рад студента. Студент у договору са ментором припрема мастер рад у писаној форми према стандардима предвиђеним Правилником о мастер раду на Департману за хемију и општим стандардима израде научног рада.
Табеле и Прилози за стандард 8:
Табела 8.1. Збирна листа поена по предметима које студент стиче кроз рад у настави и полагањем предиспитних обавеза као и на испиту.
Табела 8.2. Статистички подаци о напредовању студената на студијском програму.
Прилог 8.2. Књига предмета - (у документацији и на сајту институције).