Универзитет у Нишу, Природно-математички факултет
   ИЗВЕШТАЈ О САМОВРЕДНОВАЊУ ВИСОКОШКОЛСКЕ УСТАНОВЕ

СТАНДАРД 1 : СТРАТЕГИЈА ОБЕЗБЕЂЕЊА КВАЛИТЕТА

Високошколска установа утврђује стратегију обезбеђења квалитета, која је доступна јавности.

а)  Опис стања, анализа и процена стандарда 1

     Природно-математички факултет у Нишу је утврдио институционални систем за увођење, праћење, процену и унапређење квалитета свог рада.
     Мисија овог система управљања квалитетом јесте обезбеђивање високих стан­дарда квалитета образовног, научно-истраживачког и стручног рада, ради стварања услова за укључивање Факултета у јединствени европски академски простор и давање доприноса развоју друштвене заједнице у условима опште трансформације друштва.
     Визија система управљања квалитетом огледа се у достизању највишег нивоа квалитета студијских програма, наставног процеса, научно-истраживачког и стручног рада, перманентно унапређење целокупне делатности и развијање културе квалитета. На тај начин Факултет ће постати модеранији и атрактивнији.
     Факултет је трајно опредељен да тежи унапређењу квалитета и укључивању у јединствен Европски простор високог образовања. У складу са тим, Факултет као своје основне дугорочне циљеве поставља:
      1. унапређење квалитета свих сегмената из свог делокруга рада кроз система­тично и поступно уређење система обезбеђења и контроле квалитета;
     2. неговање и ширење културе квалитета;
      3. повећање ефикасности студирања;
      4. побољшање квалитета студијских програма, наставног процеса и услова рада;
      5. повећање обима научно-истраживачког и стручног рада;
      6. повећање доприноса академском животу Универзитета и доприноса развоју
локалне, националне и међународне заједнице;
      7. унапређење мобилности студената, наставника и сарадника;
      8. увођење наставе на енглеском језику на докторским студијама и привлачење страних студената.
      У циљу реализације постављених циљева, на седници Савета Природно-математичког факултета одржаној дана 18.06.2008. год. донета је Стратегија обезбеђења квалитета Природно-математичког факултета Универзитета у Нишу (Прилог 1.1). Непосредно по усвајању, Стратегија је објављена на веб-страници Факултета и доступна је јавности преко линка www.pmf.ni.ac.rs.
     Овај документ је преиспитан и допуњен, тако да је сходно томе усвојен допуњен документ Стратегија обезбеђења квалитета Природно-математичког факултета Универзитета у Нишу (Прилог 1.1а) који је служио као основ за израду акционих планова у области обезбеђења квалитета (краткорочних, средњорочних и дугорочних). И овај документ је, непосредно по усвајању, објављен на веб-страници Факултета и доступан је јавности.
     Стратегија обезбеђења квалитета Факултета је први стратешки развојни документ из области обезбеђења квалитета целокупне активности Факултета која проистиче из делатности Факултета и то: делатност високог образовања, научно-истраживачка делатност, издавачка делатност и стручна делатност, са обухватом активности и ресурса за подршку, а према Статуту Факултета.
     Полазећи од стандарда квалитета које је утврдио Национални савет за високо образовање, области у којима се обезбеђује, контролише и унапређује квалитет су: студијски програми, наставни процес, научно-истраживачки и стручни рад, квалитет наставника и сараданика, квалитет студената, уџбеници и литература, библиотека, информациони ресурси, простор и опрема, квалитет ненаставног особља, процес управљања, јавност у раду и финансирање.
     Субјекти обезбеђења квалитета на Природно-математичког факултета у Нишу, су: студенти, наставници и сарадници, ненаставно особље, орган пословођења (декан), продекани, студент продекан, колегијум, орган управљања (Савет), наставно-научно веће, изборно веће, департмани, катедре, Комисија за обезбеђење квалитета Факултета, Комисије за обезбеђење квалитета департмана и Студентски парламент. Сви субјекти обез¬бе¬ђења квалитета на Факултету имају право и обавезу да учествују у процесу и поступцима обезбеђења и континуираног праћења квалитета.
     Комисија за обезбеђење квалитета Факултета именује се на Наставно-научном већу из редова наставника, сарадника, ненаставног особља и студената. Делокруг и поступак рада Комисије регулисани су одговарајућим правилницима. Чланом 177 Статута Природно-математичког факултета формално је уређено успостављање Комисије за обезбеђење квалитета као стручног и саветодавног тела које:
     - планира и анализира поступке вредновања целокупног система образовања и научно-истраживачког рада на Факултету и управља тим поступцима;
     - спроводи оцењивање квалитета студијских програма, наставе и услова рада;
     - предлаже одговарајућа документа и процедуре за контролу и обезбеђење квалитета и самоврендовања;
     - учествује у раду одговарајућих органа и тела за обезбеђење квалитета на Универзитету.
     Радом Комисије руководи председник Комисије. Председника и Комисију бира Наставно-научно веће на период од три године, а састоји се од укупно осам чланова, и то: шест из реда наставника и ненаставног особља као и два студента које бира Студентски парламент са мандатом од годину дана.
     Прво такво тело задужено за обезбеђење квалитета била је Комисија за обезбеђење квалитета формирана 13.06.2007. год. По истеку мандата члановима, на Наставно-научном већу 23.02.2011. именована је Комисија за обезбеђење квалитета са новим члановима.
      Мере за обезбеђење квалитета су:
      1. Обавезно самовредновање и оцена квалитета: (I) студијских програма, (II) наставног процеса, (III) стручног и научног рада, (IV) квалитета наставника, сарадника и студената, (V) уџбеника, литературе и информатичких ресурса, (VI) управљања Факултетом, (VII) рада стручних служби, (VIII) простора и опреме, (IX) обезбеђења финансирања, (X) учешће студената у обезбеђењу квалитета, и (XI) систематског праћења и провере квалитета у интервалима од највише три године, односно, по потреби и у краћим интервалима, у складу са општим актом Факултета.
      2. Именовање сталног тела за праћење и контролу квалитета рада Факултета – Комисије за обезбеђење квалитета, која има надлежност да перманентно прати и контролише квалитет делатности Факултета, да предлаже мере за унапре-ђење квалитета и даљег развоја делатности и да најмање једном годишње подноси извештај Савету Факултета о квалитету рада Факултета.
      3. Обезбеђење кадрова и инфраструктуре за прикупљање и обраду података од значаја за анализу и оцену квалитета и степена успешности у остваривању постав¬љених циљева и задатака.
      4. Успостављање сталне сарадње и комуникације са релевантним актерима (посло¬давци, дипломирани студенти, итд.) у циљу добијања повратне инфор-мације о квалитету рада Факултета.
      5. Подстицање међународне сарадње у циљу упоређења властитих процеса рада, квалитета исхода и трошкова са другим високошколским установама које заслу¬жују да буду мера вредности.
      6. Истицање и награђивање особе и групе, које у свом раду постижу изванредне резултате и тиме доприносе унапређењу квалитета делатности Факултета.
      7. Спољашња провера квалитета, у складу са стандардима Националног савета за високо образовање коју спроводи Комисија за акредитацију и проверу квалитета.
      8. Стално промовисање и изградња културе квалитета на Факултету, као и стручно усавршавање особља које активно учествује у овим процесима (семинари, радионице, контакти и размена искустава и информација са другим домаћим и међународним институцијама).
      9. Обавеза јавног публиковања резултата вредновања квалитета на интернет страници Факултета.
      10. Системско праћење и периодична провера квалитета.
      Политика квалитета, Стратегија обезбеђења квалитета Факултета и Акциони план реализације стратегије обезбеђења квалитета доступни су јавности на интернет страници Факултета .

б) Процена испуњености стандарда 1 (SWOT анализа)

     У оквиру Стандарда 1 Факултет је анализирао и квантитативно оценио следеће елементе:
     - Опредељење високошколске установе за унапређење квалитета и изградњу организационе културе квалитета +++
     Свест о унапређењу квалитета је развијена код већине наставника и сарадника. Стандарди квалитета су дефинисани, као и мере за њихово спровођење, односно корективне мере у случају одступања од стандарда.
     - Мере за обезбеђење квалитета +++
     Мере за обезбеђење квалитета су дефинисане Стратегијом обезбеђења квалитета Природно-математичког факултета Универзитета у Нишу, а ближе документом Мере и субјекти обезбеђења квалитета.
     - Субјекти обезбеђења квалитета +++
     Субјекти обезбеђења квалитета на Природно-математичког факултета у Нишу су дефинисани документом Мере и субјекти обезбеђења квалитета.
     - Области обезбеђења квалитета +++
     Области у којима се обезбеђује, контролише и унапређује квалитет су: студијски програми, наставни процес, научно-истраживачки и стручни рад, наставници и сараданици, студенти, уџбеници и литература, библиотека, информациони ресурси, простор и опрема, ненаставно особље, процес управљања, јавност у раду и финансирање.
     - Повезаност образовне, научно-истраживачке и стручне делатности ++
      Повезаност образовне, научно-истраживачке и стручне делатности је остварена кроз активност наставника и студената. Више од 80% наставника и сарадника стално запослених на Факултету је укључено у научно-истраживачке пројекте које финансира Министарство просвете, науке и технолошког развоја. Током реализације пројеката наставници и сарадници публикују резултате фундаменталних, развојних и примењених истраживања у истакнутим међународним часописима. Објављене резултате истраживања наставници укључују у одговарајуће наставне јединице и наставне теме докторских и делом мастер студијских програма.
     Квантификација процене предности, слабости, могућности и опасности испитиваних елемената анализе је извршена на основу следећих показатеља:
+++ - високо значајно; ++ - средње значајно; + - мало значајно; 0 - без значаја

СНАГЕ
Природно-математички факултет је опредељен за унапређење квалитета и изградњу организационе културе квалитета.................................................................+++
Дефинисани су краткорочни и дугорочни циљеви у области праћења и унапређивања квалитета............................................................................... +++
Субјекти обезбеђења квалитета и њихове активности су јасно дефинисане Стратегијом..............................................................................++
Факултет има добру институционалну организацију, и поседује ресурсе за спровођење континуираног праћења и унапређења квалитета................................. +++
Присутно је систематско праћење и провера квалитета и самовредновање у следећим областима: студијски програми; наставни процес; студенти; уџбеници, литература, библиотечки и информатички ресурси; управљање високошколском установом и ненаставна подршке; простор и опрема; финансирање; улога студената у самовредновању и провери квалитета; систематско праћење и периодична провера квалитета, јавност у раду......................................................++
Више од 80% наставника и сарадника Факултета је укључено у научноистраживачке пројекте. У оквиру реализације пројеката наставници и сарадници имају запажену активност у објављивању радова.....................................................................................+++

СЛАБОСТИ
Извесне интерне мере обезбеђења квалитета нису довољно развијене (укључивање захтева тржишта рада у структуру студијских програма; развијање сарадње са привредом; стална сарадња са дипломираним студентима у циљу добијања повратних информација о квалитету студијских програма)...................................................................++
Акциони план дефинише дугорочне активности, и у мањој мери краткорочне активности.................................................................................. ++

МОГУЋНОСТИ
Спровести едукацију запослених о управљању квалитетом............................................................................ +++

Мотивисати запослене за остваривањем активности и циљева који воде унапређењу квалитета ..................... ++

ОПАСНОСТИ
Један број запослених није мотивисан за спровођење стратегије сталне контроле и унапређивања квалитета. ........................................+++


Предлог мера и активности за унапређење квалитета стандарда 1

     На основу увида у резултате функционисања система обезбеђења квалитета, Факултет је периодично преиспитивао и унапређивао Стратегију обезбеђења квалитета. Током имплементације Стратегије показало се да је неопходна њена допуна у погледу субјеката одговорних за спровођење стратегије – формирање подкомисија за праћење појединачних стандарда квалитета и дефинисање функције продекана за обезбеђење квалитета у циљу боље координације свих субјеката у области обезбеђења квалитета.
     Утврђено је да је за наредни период потребно Акциони план учинити конкретнијим и оперативнијим, дефинисањем краткорочних циљева, активности и мера, као и дефини-сањем акционог плана за сваку школску годину, унутар трогодишњег акционог плана циклуса самовредновања. Годишњи акциони план треба да садржи конкретне задатке у оквиру сваког поступка/мере, наведене субјекте одговорне за њихову реализацију, рокове за завршетак сваког задатка, као и мерљиве индикаторе реализације задатака.
     Анализа Стандарда 1 је показала да је потребно осмислити више активности у циљу развијања свести и мотивисања за активно учешће у процесу унапређења квалитета. Планира се подршка организовању скупова, радионица и трибина на којима ће се размењивати идеје и искуства из области обезбеђења и унапређења квалитета са домаћих и иностраних високошколских институција.

Показатељи и прилози за стандард 1

Прилог 1.1.    Стратегија обезбеђења квалитета Природно-математичког факултета (2008.)
Прилог 1.1.а.   Одлука о Стратегији обезбеђења квалитета Природно-математичког факултета (2008.)
Прилог 1.1.б.   Стратегија обезбеђења квалитета Природно-математичког факултета (2013.)
Прилог 1.1.в.   Одлука НН већа о Стратегији обезбеђења квалитета Природно-математичког факултета (2013.)
Прилог 1.1.г.   Одлука Савета о Стратегији обезбеђења квалитета Природно-математичког факултета (2013.)
Прилог 1.2.   Мере и субјекти обезбеђења квалитета
Прилог 1.2.а.  Одлука НН Већа Мере и субјекти обезбеђења квалитета
Прилог 1.2.б.   Одлука Савета Мере и субјекти обезбеђења квалитета
Прилог 1.3.    Акциони план реализације стратегије обезбеђења квалитета
Прилог 1.3.а.   Одлука о усвајању Акционог плана реализације стратегије обезбеђења квалитета